• W kościele

  • Jubileusz 95–lecia OSP w Wyśmierzycach

  • Podczas uroczystości w rocznicę Powstania Warszawskiego 6. Ośrodka Goszczyn obwodu Głuszec Grójec

  • Wizyta młodzieży w Sejmie

UROCZYSTE OBCHODY 155 ROCZNICY BITWY POD LIPĄ

15 lutego 2019r. odbyły się uroczyste obchody 155 rocznicy bitwy pod Lipą, która została stoczona 15 lutego 1864r. podczas Powstania Styczniowego. Uroczystości w Lipie zostały poprzedzone złożeniem wieńców na cmentarzu parafialnym w Głowaczowie, na zbiorowej mogile, przez społeczność PSP w Głowaczowie i przedstawicieli Urzędu Gminy Głowaczów.

Uroczystości w Lipie  rozpoczęto odśpiewaniem przez zgromadzonych Hymnu i Marszu Strzelców.  W obchodach uczestniczyli zaproszeni goście: poseł Dariusz Bąk, wicestarosta Powiatu Kozienickiego Józef Grzegorz Małaśnicki, przedstawiciele Nadleśnictwa Dobieszyn na czele z Nadleśniczym Pawłem Sułkowskim, przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego na czele z Janem Chryzostomem Czachowskim, ksiądz wikariusz Mariusz Przybycień z Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Głowaczowie oraz przedstawiciele Rady Gminy Głowaczów. Nie zabrakło przedstawicieli placówek oświatowych z terenu gminy. Obecni byli m.in.: Dyrektor PSP  w Głowaczowie Magdalena Wilkowicz, Dyrektor PSP w Ursynowie  Marzena Rusinek, Dyrektor PSP w Cecylówce – Brzózkiej Agnieszka Woźniak oraz poczty sztandarowe ze szkół z Głowaczowa, Brzózy, Ursynowa, Dobieszyna i Stromca. W uroczystościach brali udział również strażacy z Jednostki OSP Lipa, mieszkańcy miejscowości Lipa z przedstawicielką – sołtys Aliną Sobieraj oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości Henrykowa i Cecylówki Głowaczowskiej.

Wszystkich zebranych przywitał w imieniu Wójta Gminy Głowaczów Huberta Czubaja Sekretarz Gminy Krzysztof Wolski. Po krótkiej modlitwie w intencji poległych, której przewodniczył ks. Mariusz Przybycień głos zabrała Pani Agnieszka Olczak nauczycielka PSP w Głowaczowie  przedstawiła historię bitwy pod Lipą. Głos zabrał również poseł Dariusz Bąk dziękując mieszkańcom za pamięć i za kultywowanie historii. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych.

Źródło http://www.glowaczow.pl

Copyright 2019 Dariusz Bąk - wszystkie prawa zastrzeżone.