• W kościele

  • Jubileusz 95–lecia OSP w Wyśmierzycach

  • Podczas uroczystości w rocznicę Powstania Warszawskiego 6. Ośrodka Goszczyn obwodu Głuszec Grójec

  • Wizyta młodzieży w Sejmie

ODDALIŚMY HOŁD POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM

22 stycznia 1863 r. – rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Jedna z polskich dróg wiodąca do odzyskania Niepodległości. Powstanie trwało do jesieni 1864 r. Najdłużej, bo aż do maja 1865 roku, przetrwał na Podlasiu oddział księdza generała Stanisława Brzóski – naczelnego kapelana Powstania Styczniowego. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich Powstańcach, także tych, którzy pochodzili z naszej ziemi.

22 stycznia 2019 r. w  Radomiu oddaliśmy hołd powstańcom styczniowym, którzy 156 lat temu rozpoczęli walkę o niepodległość Polski. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 Mszą św. w radomskiej katedrze, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Edward Poniewierski – Kanclerz Kurii Radomskiej.

W uroczystościach uczestniczył Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk. W zorganizowanie obchodów włączyły się II LO im. Marii Konopnickiej, III LO im. Dionizego Czachowskiego, V LO im. Romualda Traugutta, grupy rekonstrukcyjne z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości z katedry przeszli ulicami miasta. Delegacje złożyły kwiaty na sarkofagu pułkownika Dionizego Czachowskiego w kościele o.o. Bernardynów oraz przy mauzoleum na Placu 72. Pułku Piechoty. Całość zakończył Apel Poległych pod Krzyżem Straceń przy ulicy Warszawskiej.

Zdjęcia, źródło: https://radioplus.com.pl

Copyright 2019 Dariusz Bąk - wszystkie prawa zastrzeżone.