• W kościele

  • Jubileusz 95–lecia OSP w Wyśmierzycach

  • Podczas uroczystości w rocznicę Powstania Warszawskiego 6. Ośrodka Goszczyn obwodu Głuszec Grójec

  • Wizyta młodzieży w Sejmie

Spotkanie samorządowców w Przysusze

Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk uczestniczył w tradycyjnym noworocznym spotkaniu samorządowców w Przysusze w dniu 14 stycznia 2019 roku.

Tworzymy jedną Polskę, dlatego z bólem słuchamy głosów o rozdziale Kościoła od państwa – mówił biskup radomski Henryk Tomasik na noworocznym spotkaniu z samorządowcami w Przysusze. Ordynariusz radomski nawiązał także do wydarzeń w Gdańsku. Mówił również o dobru wspólnym, które powinno być troską w polskim samorządzie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, posłowie i samorządowcy z powiatu przysuskiego.

Biskup Henryk Tomasik powiedział, że dziennikarze, czy niektórzy politycy mówiąc słowo Kościół myślą o księżach czy biskupach a zapominają, że Kościół to wszyscy wierzący.

Dlatego takim brakiem logiki jest wyłączenie z Polski ludzi wierzących. Jan Paweł II w Krakowie przypominał, że życie duchowe pulsują wokół dobra, prawdy i piękna. Na tych płaszczyznach rozwija się człowiek, kształtuje się jego rozwój. Nie sposób wyłączyć z naszej polskiej historii Kościół rozumiany jako wspólnotę wiernych, bo trzeba byłoby wykreślić z niej Bogurodzicę jako pierwszy hymn narodowy, Sienkiewicza i jego nagrodę Nobla za książkę „Qvo vadis” o prześladowaniach chrześcijan, wyrzucić z polskiej kultury wspaniałych artystów dla których Ewangelia była inspiracją.

Dalej ordynariusz radomski mówił, że z „bólem patrzy na tę zachętę, by nas podzielić, by wyłączyć to co Boże z życia religijnego”. – My jako duszpasterze nie chcemy być posłami, czy ministrami, ale chcemy pokazywać Chrystusa. Życzę odwagi w realizowaniu tego co jest prawdziwe, dobre i piękne, w budowaniu siebie i innych w duchu Ewangelii. Niech dobro wspólne łączy wszystkich. Pomyślmy także o człowiekowi, który doświadczył nienawiści, bo nikomu nie wolno podnosić ręki na drugiego człowieka – zakończył biskup Henryk Tomasik.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski dziękował samorządowcom za ich codzienny trud na rzecz lokalnych społeczności. – Polska jest jedna, Polska jest piękna. Jestem z tego bardzo dumny i nie żałuję, że zrezygnowałem z wykonywania zawodu lekarza, chirurga. Dzisiaj mam wielką satysfakcję, że mogę działać na rzecz naszego kraju. Dzisiaj ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na rodziny, bo wówczas silna będzie Polska – mówił marszałek Stanisław Karczewski.

Gospodarzem spotkania był Marian Niemirski, starosta przysuski. – Bierzemy się do pracy w nowej kadencji. To nie są plany, lecz konkrety. Na początku otworzyliśmy Dom Seniora, niebawem uczynimy to z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Borkowicach. W tym roku ruszy budowa Sądu Rejonowego w Przysusze. W Zespole Szkół nr 2 powstanie centrum multimedialne w technologii 5D. Będzie to czwarta tego typu pracownia w Europie – wyliczał starosta Niemirski.

– Tutaj w Przysusze pokazaliśmy, jak ważna jest uczciwość w polityce. Pokazaliśmy całej Polsce, jak ważne jest zachowanie tej podstawowej wartości w życiu publicznym. Chcemy zmieniać Polskę na lepsze. Uczciwość to najprostsza droga w dotarciu do wyborców – mówił dalej Marian Niemirski.

Starosta Niemirski wiele uwagi poświęcił zdolnym uczniom z terenu powiatu. – Nasi mieszkańcy sięgają znacznie wyżej. Dwaj nasi absolwenci Zespołu Szkół nr 1 w Przysusze, bracia Maksymilian i Krzysztof Gawin, jako studenci Politechniki Warszawskiej tworzą zespół prowadzący badania nad rozwojem technologii kosmicznych. Ich pracą zainteresowana jest NASA pod kątem lotu na Marsa – mówił starosta przysuski.

Spotkanie samorządowe w Przysusze zakończyło się koncertem Haliny Frąckowiak. W spotkaniu uczestniczyło ok. 400 osób m.in. politycy, samorządowcy i kierownicy placówek samorządowych z terenu powiatu przysuskiego.

Źródło: Radio Plus Radom

Copyright 2019 Dariusz Bąk - wszystkie prawa zastrzeżone.